Marka & Patent

Marka tescil

Marka tescil işlemleri başvuru aşamasından önce gerekli kontroller sağlanarak birebir bir başvuru yok ise araştırmalardan sonra işlemler başlatılır. Marka tescil işlemleri koşullar sağlanmak kaydıyla kişi adları dahil , sözcükler, şekiller , renkler , harfler, sayılar, ambalaj biçimleri olmak üzere her türlü işaret marka tescilini konu olabilir. Marka tescil araştırılmaları kullanım gösterdiğiniz faaliyet göre sağlanmaktadır. Kurum tarafında 45 sınıf bulunmaktadır . bu 45 sınıf gösterilen faaliyet kapsamına göre belirlenmektedir. Marka tescil süreçleri 6-8 ay içerisinde sonuçlanır. Dosya kurum tarafından 4 aylık bir süre içerisinde kısmi olarak yada red olarak yayınlanmaz ise yayın dönemine çıkartılır. Yayın süreci  2 ay sürmektedir. Yayın sürecinde şirketler yada şahıslar tarafından itiraz hakkı bulunmaktadır .bu süreçte dosyanıza herhangi bir itiraz gelmez ise markanız tecil edilmek üzere tescil birimine yönlendirilir. Son ödeme olarak belge ücreti ödenir ve markanız 10 yıl boyunca koruma altına alınır. Marka tescillerinde logo zorunluluğu bulunmamaktadır ,düz yazı olarak da başvuru sağlanabilir . marka tescilleri 10 yıl süresi doldurulduktan sonra dosyanıza yenileme işlemi yapma hakkınız bulunmaktadır.

MARKA TAKİP – İZLEME

Marka tescil işlemleri başvuru yapıldığı andan itibaren takip gerektiren bir işlemdir . Başvuru girişi Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılmış markaların ,logo ve sloganların takiplerinin yapılması çok önemlidir. Markaların takip edilmemesi halinde markaların benzerleri artacaktır. Bu benzer markaların  artmasıyla da haksız kazançlarda artacaktır. Marka tescil işlemleri ne kadar önemli ise markaların takip edilmesi de bir o kadar önemlidir.

Marka Tescil Başvurusu

Ürün ya da hizmetlerin ismi ve logosu,  marka tescili ile koruma altına alınmaktadır. Bu sebeple kullanılan ya da kullanılacak olan markanızın tescil başvurusunu hemen yaparak marka koruma sürenizi başlatabilirsiniz. Marka tescil başvurusundan önce ilk yapılması gereken işlem markanızın müsaitlik durumunun sorgulanmasıdır. Marka tescil başvurusu yapmak istediğiniz sektör analiz edilerek öncelikle marka tescil sınıflarınız oluşturulur.  Oluşturulan sınıflar doğrultusunda markanızın tescil sınıfları yönünden uygunluğu kontrol edilir.  Eğer başka alanlarda markanızın kullanımının yapılmasını istemiyorsanız tüm alanlarda marka tescil başvurusu da gerçekleştirilebilir. Markanız tescil için uygun ise öncelikle markanın hak sahibi belirlenmelidir.